Міністр оборони України Федоров сказав, що анексований Крим перетворюватиметься на «острів» унаслідок посилення атак Сил оборони з метою його ізоляції. Про українські удари по інфраструктурних об'єктах Кримського півострова, по автомобільній та залізничній логістиці, тактику атак та їхнє значення, про можливі наслідки для кримчан і російських військових – у матеріалі Крим.Реалії.
Крим «найближчим часом перетвориться на острів» через дії українських дронів, заявив 17 червня міністр оборони України Михайло Федоров.
«По суті відбувається ізоляція Крима дронами. І найближчим часом виглядає так, що Крим перетвориться на острів, і це може призвести до дуже несподіваних наслідків для росіян», – заявив Федоров.
Ця стратегія дуже швидко почала втілюватися в життя.
Обрізано транспортну логістику
Уже близько двох місяців Україна «ріже» транспортну логістику на окупованих територіях та в анексованому Криму.
Так, із травня українські військові взяли під вогневий контроль трасу так званого «сухопутного коридору» з Росії до анексованого Криму через окуповані території півдня України, повідомляв 1-й корпус НГУ «Азов».
29 травня в Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що «продовжують блокувати сухопутний коридор «Крим – Донецьк» дронами, та опублікували відповідне відео.
Бензовозам із Росії доводиться буквально прориватися до Криму, але й на півострові їх спалюють на трасахВійськовий експерт із Криму
«Бензовозам із Росії доводиться буквально прориватися до Криму, але й на півострові їх спалюють на трасах. У хід пішло маскування – військові бензовози розфарбовують під цивільні, в яскраві кольори, встановлюють каркас із тентом для імітації фури. Також автомобілі, що перевозять пальне, об'єднуються в колони, які супроводжують мобільні вогневі групи із зенітними кулеметними установками», – розповів Крим.Реалії на умовах анонімності військовий експерт із Криму, колишній український офіцер, підполковник запасу.
Он отметил, что по железной дороге топливо из России в Крым не поставляется, так как Керченский мост после его подрывов для этой цели уже не используется.
Усе це призвело до дефіциту бензину та дизпалива на Кримському півострові, російська влада обмежила його продаж 20 літрами, а також запровадила талони та QR-коди на пальне.
Залізничні артерії півострова повністю взяті під контроль. Знищуються тепловози та вантажні потяги, а також тягові електропідстанції залізниці.
У травні та червні завдавалися удари по автомобільних і залізничних мостах.
Так, у ніч на 15 червня під атаку потрапив міст поблизу Чонгара, а також було завдано удару по мосту між Генічеськом та Арабатською Стрілкою. Рух цими мостами в бік Криму і назад було перекрито.
17 червня були уражені автомобільний міст через Північно-Кримський канал у районі населеного пункту Ставки Херсонської області та автомобільний міст у районі села Воїнка Красноперекопського району.
На відновлення мостів піде чимало часу, і залізнична логістика надовго буде порушенаВійськовий експерт із Криму
18 червня удари були завдані по залізничному мосту через Північно-Кримський канал у районі села Роздольне Совєтського району, а також по автомобільних мостах через протоку Промоїна на Арабатській Стрілці в Херсонській області.
19 червня були уражені залізничні мости в районах Роздольного (повторно) та Владиславівки.
«Удари по залізничних мостах призвели до паралічу руху потягів, електричок та вантажних составів по півострову. На відновлення мостів піде чимало часу, і залізнична логістика надовго [буде] порушена. Що стосується автомобільної логістики на в'їздах до Криму, то вона сильно ослаблена і працює не більше ніж на тридцять відсотків», – констатує підполковник запасу ЗСУ.
Згідно з аналізом OSINT-аналітика Клемента Моліна (Clement Molin), від початку травня до 14 червня було атаковано щонайменше 415 вантажівок і пошкоджено щонайменше шість мостів до Криму.
Потужного удару по логістиці та постачанню пального було завдано в ніч на 21 червня. У СБУ заявили, що разом із Силами оборони України атакували морський порт «Кавказ» та нафтобазу «ТЕС-Термінал-1».
«У ході спецоперації українські безпілотники уразили інфраструктуру морського порту «Кавказ» у Краснодарському краї РФ. Там горить резервуарний парк комплексу перевантаження нафтопродуктів і територія нафтобази. У Керчі уражено місткості з нафтопродуктами на нафтобазі «ТЕС-Термінал-1», де здійснюється перевалка мазуту, скрапленого газу та світлих нафтопродуктів», – повідомило відомство.
Президент України Володимир Зеленський підтвердив нічні удари по анексованому РФ Криму. Про це він повідомив у своєму телеграм-каналі.
В оперативному штабі Краснодарського краю РФ заявили, що під час атаки БпЛА на паром «Панагія» на Керченській паромній переправі одна людина загинула, одну було поранено. Після цього надійшла інформація, що Керченську паромну переправу закриють із 21 червня.
Знищено резервуарні місткості зберігання, бензовозів «сухопутним коридором» доїжджає все менше, а тепер ще й переправу через Керченську протоку закрилВійськовий експерт із Криму
У зв'язку з цими подіями в Криму та Севастополі російська влада запровадила низку обмежень. Повністю припинено, принаймні на 22 та 23 червня, продаж пального населенню, зокрема за талонами та QR-кодами. Заправлятися будуть лише автомобілі оперативних і комунальних служб. Також у Севастополі не курсуватимуть пороми.
«Такі дії влади показують, що ситуація з бензином і дизпаливом склалася критична. Знищено резервуарні місткості зберігання, бензовозів «сухопутним коридором» доїжджає все менше, а тепер ще й переправу через Керченську протоку закрили. Швидко вирішити всі ці проблеми, що виникли, навряд чи вдасться», – вважає колишній офіцер ЗСУ.
Припинення роботи Керченської паромної переправи ще більше ускладнює постачання пального та товарів першої потреби до Криму, зазначає військовий експерт.
Український моніторинговий телеграм-канал Exilenova+ опублікував відео, на якому видно три судна, над якими піднімається чорний дим. Канал назвав ці кадри «панорамою автомобільних поромів, що горять» після української атаки на порт «Кавказ».
Станом на травень 2024 року в розпорядженні Керченської паромної переправи було сім поромів: два залізничних – «Авангард» і «Конро Трейдер», два малих автомобільних – «Керченський-2» та «Єйськ», три великих автомобільних – «Панагія», «Лаврентій» і «Марія».
Залізничні пороми були виведені з ладу після серії атак у 2025 і 2026 роках.
Українські військові атаку 21 червня на пороми не коментували.
Мінус газопостачання та електропостачання
Сили оборони України регулярно атакують у Криму електропідстанції. На якийсь час райони Кримського півострова або їхні частини залишаються без енергопостачання, поки пошкоджене обладнання не відремонтують. Російська влада Криму та керівництво підприємства «Крименерго» називають це «технологічними порушеннями», «аварійною ситуацією» тощо, не розкриваючи причин.
Так, наприклад, у ніч на 13 червня було атаковано потужну електропідстанцію на півночі Криму – в Красноперекопську.
«У Красноперекопську о 02:09 був приліт по електропідстанції поруч із бромним заводом», – написав телеграм-канал «Крымский ветер» із посиланням на інформацію від підписників. При цьому в місті з 02:09 до 03:40 не було світла, а «підстанція палахкотіла сильніше, ніж минулого разу». Також було опубліковано фото пожежі. Пожежі на електропідстанції та території заводу підтвердили супутникові знімки.
Російська адміністрація Красноперекопська, а також підприємство «Крименерго» про пожежу на цих об'єктах не повідомляли.
Об'єкти газопостачання українські сили почали атакувати порівняно недавно.
Сили безпілотних систем завдали удару по Глібівському газосховищу в Криму в ніч на 19 червня, повідомляє на своїх сторінках у соціальних мережах 413-й полк Сил безпілотних систем ЗСУ, публікуючи відповідне відео.
«Наземні споруди газосховища зазнали критичних пошкоджень. На його території виникла пожежа, що підтверджується даними сервісу супутникового моніторингу NASA FIRMS. Об'єкт уражено дронами middle strike класу українського виробництва компанії Fire Point», – йдеться в повідомленні під відео.
Командувач СБС ЗСУ Роберт Бровді (позивний «Мадяр») також підтвердив удар по Глібівському газосховищу.
Глібівське підземне сховище газу – єдине газосховище в Криму.
«Його призначення – швидко віддавати великі обсяги газу під час морозів або добових піків споживання. Нормальна робота ПСГ є критично важливою для енергосистеми окупованого Криму, всі великі тепло- та електростанції якого (включно з Балаклавською та Таврійською ТЕС) працюють на природному газі як на основному паливі», – зазначили в Силах безпілотних систем, додавши, що «від надійності електропостачання з цих ТЭС залежать військові об'єкти армії РФ на півострові».
Удар по Глібівському ПСГ ніяк помітно не позначився на діяльності російської армії в Криму та жителів півострова. А от наступний удар став нищівним і помітним.
У ніч на 20 червня на півострові були атаковані газокомпресорні станції (ГКС). Роберт Бровді повідомив, що ГКС були атаковані в районі Журавлівки, Ароматного, Ключів та Лохівки на території Криму.
Через добу, 21 червня, голова СБС ЗСУ заявив, що вночі атаковано ГКС в Ароматному, Журавлівці та Ключах Сімферопольського району.
Цей удар став нищівним для енергосистеми Кримського півострова. У Криму відбулося часткове відключення споживачів низки енергорайонів, повідомило «Крименерго».
«У зв'язку з пошкодженнями в електричних мережах відбулося часткове відключення споживачів північно-західного, центрального та південнобережного енергорайонов. Ведуться аварійно-відновлювальні роботи» – йшлося в повідомленні.
Російський голова Севастополя Михайло Развожаєв у своєму телеграм-каналі повідомив, що для ліквідації перевантаження електричних мереж за межами Севастополя в місті запроваджено графік тимчасового відключення споживання електроенергії.
Більшість насосних станцій російського підприємства «Вода Криму» були знеструмлені через масове відключення світла.
Увечері 21 червня російський голова Севастополя Развожаєв запровадив низку обмежень щодо користування електроенергією. Зокрема, обмежено час роботи громадського транспорту та торговельних центрів у вечірній час, вуличне освітлення не вмикатиметься. Також можливі графіки відключення світла.
У Криму запровадили графіки обмеження споживання електроенергії.
«У Республіці Крим запроваджуються графіки обмеження режиму споживання електричної енергії по регіонах півострова. Інформація про графіки обмеження режиму споживання буде розміщена на офіційних сторінках адміністрацій та муніципалітетів, а також на офіційному сайті підприємства», – повідомило «Крименерго».
«Просимо жителів Криму на час ліквідації аварії в енергосистемі півострова обмежити споживання електроенергії. Вимкнути кондиціонери та надлишкові електроприлади», – звернувся до кримчан радник російського голови Криму Олег Крючков.
«Енергопостачання Криму забезпечується за рахунок власної генерації – це Балаклавська, Таврійська ТЕС, Сакська ТЕЦ – і перетоку енергомостом із Росії через Керченську протоку. При цьому максимальна аварійно-допустима потужність енергомосту «Кубань – Крым» становить 810 МВт. А вся власна генерація на півострові залежить від газу, на якому працюють ТЕС і ТЕЦ. Глібівське газосховище виконує роль акумулятора, віддаючи газ у систему, коли спостерігається його дефіцит. Удар по газосховищу позбавив систему цього акумулятора. Уражені газокомпресорні станції – це передавальні вузли до ТЕС. Через усі ці ураження одна або кілька ТЕС/ТЕЦ тепер працюють зі збоями, запущені не на повну потужність і виробляють менше електроенергії», – пояснив військовий експерт із Криму.
За словами офіцера запасу, об'єкти енергосистеми – це законні військові цілі, оскільки вони постачають електроенергію російській армії в анексованому Криму.
Крізь «діряву» російську ППО
Аналітики зазначають, що кількість успішних атак Сил оборони України по об'єктах у Криму зросла, і пов'язують це з частковим руйнуванням системи російської ППО на півострові.
Повітряні «дороги» для засобів ураження тепер відкритіВійськовий експерт із Криму
«Я вже не один раз говорив, що виведення з ладу російських радіолокаційних станцій та зенітних ракетних комплексів пробиває «дірки» в зоні покриття цих засобів, чим і користуються українські дрони та ракети. У російської армії є чим компенсувати втрати, але запаси РЛС і ЗРК на складах тануть, військові заводи не встигають за потребами фронту. Те, що ми зараз бачимо, – це результат системної роботи Сил оборони України. Повітряні «дороги» для засобів ураження тепер відкриті», – констатує військовий експерт із Криму, підполковник запасу ЗСУ.
Командувач Сил безпілотних систем Роберт Бровді описав рецепт подальшої демілітаризації Криму так: «повний ПВОпад», знищення залишків флоту, удари по тіньовій логістиці, ресурсне виснаження, енергетична пустеля, транспортний локдаун і туристичний дефолт.
Москва і «бункерний дід» до останнього триматимуться за Крим як за головний трофей війни, навіть у режимі «острів»Роберт Бровді
За його словами, Кремль буде до останнього триматися за Крим як за головний трофей війни та символ власної імперської величі.
«Москва і «бункерний дід» до останнього триматимуться за Крим як за головний трофей війни, навіть у режимі «острів». Це ж опора ідеології величі та купа плюшок, на кшталт «внутрішньої азовської водойми РФ» тощо», – написав «Мадяр» у телеграм-каналі.
Він наголосив, що «як було, вже не буде».
«Українці на окупованій території, вибачте відтепер за постійну повітряну тривогу, закриття мостів, доріг, темряву, гуркіт і стрес. Тримайтеся подалі від військових об'єктів і всього вогненебезпечного, і просто бережіться – «Птах» працює ювелірно, проте тріски летітимуть щоразу під час вирубки лісу. Іншого способу демілітаризувати «черв'я» і викурити 1 млн окупантів із півострова немає», – звернувся до кримчан командувач СБС ЗСУ.
Напередодні в СБС повідомили, що в Керчі атаковано РЛС «Небо-У». Крім того, атаки зазнала РЛС «Каста-2Е2» у селищі Курортне Ленінського району Криму.